Web Content Display
Exhibitions
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Web Content Display
Światowy Dzień Antropologii.

W każdy trzeci czwartek lutego obchodzimy Światowy Dzień Antropologii! Z tej okazji chcielibyśmy zapoznać Was ze zbiorami antropologicznymi Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.
Zbiory eksponowane na wystawie w Centrum to jedynie ułamek materiałów osteologicznych, których przeważająca część znajduje się w naszych magazynach i stanowi ważny element badań nad życiem i zwyczajami populacji pradziejowych. Czaszki i szkielety pochodzą z różnych rejonów Świata, od neolitu, aż po czasy nowożytne. Założycielem Muzeum Antropologicznego przy Zakładzie Antropologii UJ był prof. Izydor Kopernicki (1825-1891), któremu zawdzięczamy zgromadzenie bogatego materiału kraniologicznego z różnych zakątków Europy i okolic. Ważną część naszej wystawy stanowią darowizny wybitnych badaczy i podróżników ubiegłego wieku, którzy przekazali między innymi unikalną w skali światowej kolekcję czaszek Ajnów i Buriatów oraz czaszki pochodzące z Kamerunu i Gabonu. Jednym z darczyńców był prof. Talko-Hryncewicz, który prowadził badania antropologiczne zarówno na materiale osteologicznym i ludności Mongolii i Zabajkala, i którego spuścizna stanowi dziś pokaźną część naszej kolekcji. Do najciekawszych eksponatów znajdujących się na naszej wystawie należą m.in. intencjonalnie zdeformowane czaszki pochodzące z Chile i Peru – dar prof. Jelskiego, jak również czaszka mężczyzny z okresu średniowiecza przebita gwoździem egzekucyjnym.
Naszą bogatą kolekcję osteologiczną stanowią również materiały kostne dotyczące różnych schorzeń występujących u populacji historycznych. W gablotach prezentowane są m.in. liczne urazy, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowo-degeneracyjne, syphilis, nowotwory, trepanacje i różne wady rozwojowe.
Ponadto, jako, że „antropologia” jest nauką multidyscyplinarną łączącą w sobie takie obszary badawcze jak antropologia kulturowa, antropologia fizyczna, prymatologia, filogeneza człowieka, archeologia, antropologia kognitywna, antropologia sądowa i wiele, wiele pokrewnych, toteż ważnym elementem naszej wystawy są rekonstrukcje czaszek i kości przodków człowiekowatych, narzędzia jakimi posługiwali się ludzie pierwotni, szkielety naczelnych, różne typy pochówków oraz dawne narzędzia antropometryczne służące do pomiarów.