Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Światowy Dzień Antropologii.

Światowy Dzień Antropologii.

W każdy trzeci czwartek lutego obchodzimy Światowy Dzień Antropologii! Z tej okazji chcielibyśmy zapoznać Was ze zbiorami antropologicznymi Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Zbiory eksponowane na wystawie w Centrum to jedynie ułamek materiałów osteologicznych, których przeważająca część znajduje się w naszych magazynach i stanowi ważny element badań nad życiem i zwyczajami populacji pradziejowych. Czaszki i szkielety pochodzą z różnych rejonów Świata, od neolitu, aż po czasy nowożytne. Założycielem Muzeum Antropologicznego przy Zakładzie Antropologii UJ był prof. Izydor Kopernicki (1825-1891), któremu zawdzięczamy zgromadzenie bogatego materiału kraniologicznego z różnych zakątków Europy i okolic. Ważną część naszej wystawy stanowią darowizny wybitnych badaczy i podróżników ubiegłego wieku, którzy przekazali między innymi unikalną w skali światowej kolekcję czaszek Ajnów i Buriatów oraz czaszki pochodzące z Kamerunu i Gabonu. Jednym z darczyńców był prof. Talko-Hryncewicz, który prowadził badania antropologiczne zarówno na materiale osteologicznym i ludności Mongolii i Zabajkala, i którego spuścizna stanowi dziś pokaźną część naszej kolekcji. Do najciekawszych eksponatów znajdujących się na naszej wystawie należą m.in. intencjonalnie zdeformowane czaszki pochodzące z Chile i Peru – dar prof. Jelskiego, jak również czaszka mężczyzny z okresu średniowiecza przebita gwoździem egzekucyjnym.

Naszą bogatą kolekcję osteologiczną stanowią również materiały kostne dotyczące różnych schorzeń występujących u populacji historycznych. W gablotach prezentowane są m.in. liczne urazy, stany zapalne, zmiany zwyrodnieniowo-degeneracyjne, syphilis, nowotwory, trepanacje i różne wady rozwojowe.

Ponadto, jako, że „antropologia” jest nauką multidyscyplinarną łączącą w sobie takie obszary badawcze jak antropologia kulturowa, antropologia fizyczna, prymatologia, filogeneza człowieka, archeologia, antropologia kognitywna, antropologia sądowa i wiele, wiele pokrewnych, toteż ważnym elementem naszej wystawy są rekonstrukcje czaszek i kości przodków człowiekowatych, narzędzia jakimi posługiwali się ludzie pierwotni, szkielety naczelnych, różne typy pochówków oraz dawne narzędzia antropometryczne służące do pomiarów.

Photogallery
Recommended
człowiek z Flores

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores

Mumifikacja.

Mumifikacja.

Żywe srebro na wstydliwe sprawy.

Żywe srebro na wstydliwe sprawy.