Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Zebraliśmy tutaj nasze artykuły opublikowane w social mediach, żebyście mogli znaleść je w jednym miejscu.

Obiekt miesiąca marzec 2023 dziobak
kf

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski

03.03.2023
Są na świecie gatunki tak niezwykłe, że nawet wytrawnym biologom ciężko uwierzyć w ich istnienie. Cudak, dziwoląg, wybryk natury czy może wynik genialnej adaptacji środowiskowej?
Read More o Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski
ilustracja tytułowa
sf

Łabędź niemy

24.02.2023
Czy wszystkie nasze wodne ptaki odlatują na zimę? Oczywiście, że nie. Na myśl przychodzą chociażby łabędzie nieme, których część zimuje w Polsce i można zobaczyć je wtedy na całym niżu na wielu rzekach, jeziorach, stawach a nawet na małych zbiornikach wodnych w miastach.
Read More o Łabędź niemy
ilustracja tytułowa
wk

Dzień kota

17.02.2023
Koty towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Uważano, że zostały udomowione w Nubii w Afryce około 6000 lat temu. Żyje tam bowiem kot nubijski, przodek kota domowego. Jednak kilkanaście lat temu francuscy archeolodzy odkryli na Cyprze pochówek datowany na 9500 lat, w którym znaleziono szkielet mężczyzny oraz szkielet młodego kota. Przypuszcza się, że już wtedy koty miały duże znaczenie dla rolników bo chroniły zgromadzone płody rolne przed gryzoniami.
Read More o Dzień kota
ilustracja tytułowa
sf

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

10.02.2023
Nasz chronobatyskaf stoi na zakolu Wisły, pod Wawelem. Oszczędzamy paliwo, bo nie będziemy się zbytnio przemieszczać w przestrzeni. Dziś nurkujemy. W czasie! Podróż jest szybka. W mgnieniu oka Wisła zamienia się w ciepłe morze sprzed ponad 150 milionów lat. Dobrze, że właz jest szczelny! Wzgórza Wawelskiego jeszcze nie ma, a właściwie dopiero się tworzy. To właśnie w jurajskim morzu powstały wapienie, skały na których dziś wznosi się zamek.
Read More o Dawno, dawno temu - morze jurajskie
ilustracja tytułowa
km

Najszybsze zwierzęta świata

20.01.2023
Nie będziecie zaskoczeni, gdy napiszmy, że najszybszym zwierzęciem lądowym jest gepard, który potrafi przyspieszyć od 0-80km/h na pierwszych metrach, aby po kilku kolejnych osiągnąć zawrotne 110km/h (25m/s!). Dzieli nas zatem zaledwie kilka cennych chwil między zauważeniem geparda, a byciem jego ofiarą.
Read More o Najszybsze zwierzęta świata