Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Figa z makiem?

Figa z makiem?

Zacznijmy od faktu, że to co nazywamy figą nie jest owocem, a owocostanem figowca, o nazwie sykonium. Wewnątrz znajdują się setki owoców, a konkretnie maleńkich pestkowców. Każda „pestka” figi to jeden taki owoc, który rozwija się z zapylonego wcześniej kwiatu. I tutaj sprawa się komplikuje. Bo jak zapylić kwiaty zamknięte wewnątrz masywnego, workowatego kwiatostanu? Z pomocą przychodzą tzw. osy figowe, bleskotki z rodzaju Blastophaga.

Figowce mają owocostany żeńskie - jadalne oraz owocostany obupłciowe, tzw. kapryfigi. Tych drugich nie jada się, bywają za to paszą dla kóz. Samice os składają jaja w kwiatach żeńskich [1], ale tylko wewnątrz tych obupłciowych, „pastewnych” kapryfig. Jako pierwsze wykluwają się bezskrzydłe samce [2]. Bez opuszczania sykonium samce zapładniają niewyklute jeszcze samice [3], po czym padają. Tak, wewnątrz owocu.

Potem, gdy dojrzeją kwiaty męskie, wykluwają się samice [4]. Torując sobie drogę do wyjścia z kwiatostanu zbierają pyłek z męskich kwiatów i opuszczają sykonium [5]. Znajdują nowy kwiatostan i wciskają się do niego przez specjalny otwór, tracąc przy tym niestety skrzydła i czułki. Jeśli mają szczęście, trafią do kolejnej kapryfigi [6], gdzie będą mogły złożyć jaja. W ten sposób cały cykl się zamyka, a samice spełniwszy swoją rolę padają [7]. Tak, wewnątrz owocu.

Jednak figowiec niewiele by na tym zyskiwał. Korzysta on dopiero z faktu, że część os trafi do żeńskiego sykonium [8] i zapyli kwiaty w jego wnętrzu. To z tych żeńskich kwiatostanów rozwiną się soczyste, jadalne figi, na czym my, konsumenci korzystamy nawet bardziej niż figowiec. Niestety, budowa kwiatów w żeńskich kwiatostanach uniemożliwia osom złożenie jaj, inaczej nie mogłyby rozwinąć się w nich nasiona. Nieszczęsna osa po kilkuset nieudanych próbach pada z wycieńczenia. Tak, wewnątrz owocu.

Jednak nie bójcie się, sykonium zawiera specjalny enzym, ficynę, który strawi wszystkie nieżywe osy, zanim figi trafią na Wasz talerz.

Photogallery
Recommended
Bioluminescencja.

Bioluminescencja.