Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Przed i po – gąsienice vs. imago.

Przed i po – gąsienice vs. imago.

Gąsienice są jednym z czterech etapów cyklu życiowego motyli. Wykluwają się z jaj, żeby poprzez stadium poczwarki stać się dorosłym osobnikiem (jajo → gąsienica → poczwarka → imago). Charakteryzują się one miękkim, segmentowanym ciałem z silnym, gryzącym aparatem gębowym pozwalającym pobierać pokarm, zarówno roślinny (u większości gatunków), jak i zwierzęcy (w przypadku drapieżnych gąsienic miernikowcowatych z Hawajów, które polują na swoje ofiary- zjadają muchy i mniejsze owady).

Niektóre larwy motyli dziennych i nocnych w celu odstraszenia drapieżników upodabniają się do gatunków potencjalnie niebezpiecznych (zjawisko mimikry), bądź wykorzystują ubarwienie maskujące, umożliwiające im wtopienie się w tło (mimetyzm). Są też gąsienice, które potrafią nadmuchać części głowy upodabniając się tym samym do węża, a jeszcze inne posiadają plamy na ciele przypominające oczy w celu odstraszenia drapieżnika. Natomiast gąsienice motyli z rodziny paziowatych (Papilionidae) wyposażone są w specjalne struktury, tzw. osmeteria, które w przypadku zagrożenia wydzielają nieprzyjemny zapach.

Co więcej, rośliny żywicielskie gąsienic często zawierają w sobie substancje toksyczne. Gąsienice są w stanie gromadzić owe toksyny (a nawet utrzymać ich wysokie stężenie do stadium imago). Dzięki temu są niesmaczne dla ptaków i innych drapieżników. Taka toksyczność manifestowana jest zazwyczaj za pomocą jaskrawych czerwonych, pomarańczowych, czarnych lub białych kolorów ostrzegawczych.

Wygląd zewnętrzny gąsienic potrafi zaskakiwać różnymi kształtami, barwami i ornamentami. Wśród łuskoskrzydłych może jednak przytrafić się „brzydkie kaczątko”. Często bowiem, z pozoru niczym nie wyróżniająca się gąsienica potrafi przeobrazić się w pięknego motyla.

Photogallery
Recommended
Bioluminescencja.

Bioluminescencja.