Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Golenie szkodzi (ćmom)!

Golenie szkodzi (ćmom)!

Dlaczego ćmy są takie puchate? Jak sugeruje ich nazwa – ćmy latają kiedy jest ciemno. Oczywiście nie brakuje i takich, które są aktywne w ciągu dnia, ale to już zupełnie inna historia.

Owady latające po zmroku, a w szczególności ćmy, są przysmakiem nietoperzy. Jeden nietoperz potrafi w ciągu wieczoru zjeść kilkadziesiąt ciem! Zapytacie, dlaczego motyle dzienne nie są takie puchate skoro też są zjadane, tyle że przez ptaki? Cała różnica polega na tym, że nietoperze polują na słuch. W nocy niewiele widać, dlatego te nocne ssaki zamiast wypatrywać ofiary, wydają bardzo wysokie dźwięki. Dźwięki te odbijają się od owadów i trafiają do wyczulonego ucha nietoperza. Gdy nietoperz usłyszy, gdzie znajduje się ćma, łapie ją i zjada. Ludzie nie słyszą tych dźwięków, ale potrafią budować mikrofony, które je wykrywają. Podobnie działa sonar do znajdowania okrętów podwodnych. Naukowcy nazywają to echolokacją.

A skąd wiadomo, że tak jest? Naukowcy czasem zajmują się dziwnymi rzeczami, ale dzięki temu wszyscy poznajemy świat. Uczeni z Uniwersytetu Bristolskiego zajęli się… goleniem ciem. Takie ogolone owady wypuszczali i próbowali je wykryć za pomocą echolokacji. Okazało się, że dużo łatwiej je było znaleźć niż te, które pozostały nieogolone! Nietoperzom, które szukają jedzenia w ten sam sposób po prostu jest trudniej usłyszeć i upolować ćmę włochatą niż łysą.

A poza tym – w nocy, kiedy jest chłodniej niż w dzień, włochatym ćmom łatwiej utrzymać ciepło, gdy się już raz rozgrzeją. Puchate ćmy mają większe szanse na przeżycie i dlatego są właśnie takie. W końcu nikt nie lubi marznąć ani być zjadanym, prawda?

Photogallery
Recommended
motyle zaloty

Zaloty u motyli

ilustracja tytułowa

Dzień kota

Jak mała ćma zatrzymała windę.

Jak mała ćma zatrzymała windę.