Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Żaby szukają drugiej połówki.

Żaby szukają drugiej połówki.

Ach, wiosna! Drzewa jeszcze nie zdążyły się zazielenić, ale niektóre zwierzęta wybudziły się już z zimowego letargu i od razu zachciało im się amorów! Podczas spaceru po lesie natrafiliśmy na zbiornik wodny z którego już w oddali słychać było zalotne „kumkanie” żab.

Jak się okazało śpiewały samce żaby trawnej (Rana temporaria), szukające swojej drugiej połówki. Jak powstają takie dźwięki? Żaba robi wdech, po czym zamyka nozdrza wypełniając powietrzem worek głosowy. Następnie, ruch worka sprawia, że powietrze przepływa przez struktury głosowe, generując przeróżne dźwięki, jak kumkanie, rechot, chichot, gwizdanie, a w czasie rozrodu charakterystyczne pomrukiwanie i buczenie. Okres godowy u żaby trawnej przypada na końcówkę marca i trwa zwykle kilka tygodni.

Środowiskiem naturalnym dla żaby trawnej są miejsca cieniste o dużej wilgotności, a na czas godów kierują się, czasem masowo, w stronę zbiorników wodnych. Są jeszcze trochę ospałe i odrętwiałe po wybudzeniu z zimowego letargu, ale od razu przystępują do „dzieła”. Wczoraj trafiliśmy do miejsca prawdziwych żabich zalotów. Żaby były wszędzie, w wodzie, na kamieniach, w zaroślach i były tak zajęte… sobą, że nie zwracały na nas najmniejszej uwagi.

Samce przybrały specjalnie ubarwienie, żeby nie tylko wokalem, ale i wyglądem zwabić jak najwięcej samic. Na palcach przednich kończyn wyrosły im modzele godowe – specjalne zgrubienia, pomagające samcowi utrzymać partnerkę w godowym uścisku, tzw. ampleksusie. Żaby nie uznają prywatności i często zdarza się, że samiec próbuje przerwać ampleksus jakiejś przypadkowej pary, lub się po prostu… przyłącza. Niekiedy przyłączają się też kolejni, wpychając parę co raz głębiej pod wodę, co czasem kończy się nawet utopieniem samicy.

Te, którym uda się przeżyć zaloty, składają jaja, nazywane skrzekiem. Często taki skrzek od kilku samic łączy się w wodzie w jedną wielką galaretowatą masę. Z jaj wykluwają się czarne kijanki ze skrzelami zewnętrznymi – im cieplej, tym szybciej to następuje. Kijanki rosną, a po około 3 miesiącach, w okolicach czerwca, przeobrażają się w postać dorosłą.

Photogallery
Recommended
Żaby znalazły drugą połówkę.

Żaby znalazły drugą połówkę.