Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Jak zmieniał się megalozaur.

Jak zmieniał się megalozaur.

W 1993 powstawał „Park jurajski” – film tak sugestywny, że wyrobił w nas wyobrażenie o dinozaurach, które pozostaje z nami już prawie 30 lat, choć od tego czasu w nauce sporo się zmieniło, a większość dinozaurów „obrosła w piórka”.

Zresztą wielkie gady co jakiś czas przechodzą wizerunkowe metamorfozy.

Doskonałym przykładem jest wspominany ostatnio megalozaur (Megalosaurus bucklandii) – pierwszy kiedykolwiek znaleziony i opisany dinozaur. Pierwsza rekonstrukcja megalozaura pojawia się na rycinie Goldfussa z 1831 r. i, zgodnie z nazwą (z łac. „ogromny jaszczur”), gad przypomina na niej współczesne jaszczurki. Ma nawet rozdwojony gadzi język!

Jednak już w latach 40. XIX w. zauważono, że dinozaury miały inną niż współczesne gady budowę i bardziej niż krokodyla przypominały ssaka. Rekonstrukcje z tego okresu przedstawiają pokryte łuskami „nosorożce” z nogami umieszczonymi pod ciałem i ogonem wleczonym po ziemi. Trójwymiarową rekonstrukcję z 1854 roku do dziś można zobaczyć w Crystal Palace Park w Londynie.

Europejskie znaleziska były bardzo niekompletne, więc nowe odkrycia dinozaurów z końca XIX w. z New Jersey, USA ponownie zmieniły myślenie o tych zwierzętach. Odnalezione szczątki hadrozaura wskazywały, że dinozaury mogły poruszać się na dwóch nogach. „Nowe spojrzenie” na stare odkrycia spowodowało, że dinozaury zaczęły przypominać nie nosorożca, a kangura!

Początek XX wieku przyniósł kolejną zmianę. Badacze doszli do wniosku, że dinozaury były pomyłką ewolucji, co wpłynęło na wygląd ich rekonstrukcji. Stały się wtedy powolnymi i ociężałymi stworzeniami przywiązanymi do bagien i mokradeł.

Dopiero lata 60. XX wieku przyniosły nowe spojrzenie. Odkrycia raptorów spowodowały, że również Megalosaurus stał się bardziej dynamiczny. I właśnie takie dinozaury, prawie 30 lat póżniej, pokazano w filmie „Park jurajski”.

Jednak nauka nie zwalnia. Najnowsze badania dowodzą, że dinozaury, w tym megalozaur, miały więcej wspólnego ze współczesnym ptakiem niż jaszczurką czy krokodylem. I nie chodzi jedynie o tryb życia, ale również o pióra.

Można zatem bez wahania stwierdzić, że megalozaur przeszedł całkiem długą ścieżkę – od jaszczurki, przez nosorożca, kangura aż do indyka.

Photogallery