Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Brytyjskie klejnoty koronne (część I).

Brytyjskie klejnoty koronne (część I).

Koronacja króla Karola III przewidziana jest dopiero na 2023 rok, ale już wiadomo, że użyta ma być korona świętego Edwarda, czyli najważniejsza korona z brytyjskich klejnotów koronnych.

Jednak najbardziej rozpoznawalną koroną brytyjską jest tak zwana Brytyjska korona państwowa (Imperial State Crown), choćby dlatego, że całe życie służyła Królowej Elżbiecie II, zarówno podczas koronacji, jak i pogrzebu.

Ostatnia wersja korony państwowej powstała w 1937 roku. Jest zrobiona ze złota, srebra i platyny i wysadzana 2901 kamieniami, w tym 2868 diamentami, 273 perłami, 17 szafirami, 11 szmaragdami i 5 rubinami. W koronie osadzone są 4 nazwane, zatem bardzo ważne, kamienie szlachetne.

W krzyżu maltańskim wieńczącym koronę tkwi niebieski Szafir Świętego Edwarda. Jest to najstarszy kamień szlachetny w zbiorach, pochodzący z pierścienia koronacyjnego Edwarda Wyznawcy, który objął tron w 1042 roku. Kamień został wyjęty z pierścienia po śmierci władcy i, prawdopodobnie w XVII w., od nowa przeszlifowany. Przypuszcza się, że pochodzi ze złóż w Afganistanie lub na Sri Lance.

Duży, nieregularny czerwony kamień pośrodku korony to Rubin Czarnego Księcia. Pozostaje w posiadaniu władców brytyjskich od 1367 roku, kiedy to został podarowany Księciu Edwardowi zwanemu Czarnym Księciem. Wbrew nazwie Rubin Czarnego Księcia nie jest rubinem, czyli szlachetną odmianą korundu, ale czerwonym spinelem, jego mniej szlachetnym kuzynem.

Szafir Stuartów, pierwotnie był centralnym kamieniem korony, obecnie znalazł się z tyłu, zastąpiony przez diament. Szafir ma kształt owalnego kaboszonu. W zbiorach znajduje się od XVII wieku, należał prawdopodobnie do Karola II Stuarta.

Diament, którym go zastąpiono w 1909 roku to Cullinan II. Jest jednym z 9 kamieni powstałych z cięcia największego znanego surowego diamentu jubilerskiego na świecie, Cullinana lub Gwiazdy Afryki. Ale o tym kamieniu napiszemy niedługo trochę więcej.

Photogallery
Recommended
Brytyjskie klejnoty koronne (część II) – Cullinan.

Brytyjskie klejnoty koronne (część II) – Cullinan.

Historia krakowskich bruków.

Historia krakowskich bruków.