Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Wstydliwe drzewa.

Wstydliwe drzewa.

Pandemia COVID-19 rozpowszechniła zjawisko i pojęcie „dystansowania społecznego” (ang. social-distancing). Z oczywistych przyczyn już trzeci rok staramy się trzymać innych ludzi na odległość i w żadnym wypadku ich nie dotykać. Czyżby za naszym przykładem poszły i drzewa?

Wygląda na to, że było wręcz odwrotnie. Już sto lat temu opisano zjawisko „crown shyness”, co przetłumaczyć można jako wstydliwość koron drzew. Okazuje się, że w jednogatunkowych lasach drzewa rosnące obok siebie zachowują pewien „dystans”, tak by ich korony się nie dotykały.

Najbardziej spektakularne przypadki wstydliwości koron obserwować można w klimacie tropikalnym, prawdopodobnie dlatego, że drzewa tam są wyjątkowo gęsto ulistnione. Jednak w naszych rodzimych lasach, również występuje zjawisko crown shyness. Warunkiem jest by drzewa były tego samego gatunku i w podobnym wieku.

Dlaczego korony niektórych drzew się „wstydzą”? Jest kilka teorii. Być może, jak w przypadku koronawirusa u ludzi, u drzew dystansowanie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób, takich jak grzybice czy pasożyty (na liściach drzew często pasożytują owady lub ich larwy). Możliwe również, że w czasie wietrznej pogody takie odstępy zapobiegają uszkodzeniom liści. A może drzewa są po prostu „grzeczne” i nie chcą zabierać sąsiadom światła słonecznego?

Podczas gdy botanicy nadal szukają najbardziej prawdopodobnego wyjaśnienia, my wybieramy się do lasu w poszukiwaniu kolejnych wstydliwych drzew. A Wy? Spotkaliście się kiedyś z tym zjawiskiem?

Photogallery