Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Exhibitions

Web Content Display Web Content Display

Kategorie artykułów

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Homo longi – Człowiek znad Smoczej Rzeki.

Homo longi – Człowiek znad Smoczej Rzeki.

Choć o ewolucji człowieka wiemy już całkiem sporo, kolejne znaleziska nadal potrafią zaskoczyć antropologów – i nie tylko!

Przykładowo, jeśli nadal myślicie, że neandertalczycy byli naszymi najbliższymi krewnymi, to czas zaktualizować swoją wiedzę. Poznajcie Człowieka znad Smoczej Rzeki!

Nowy gatunek, Homo longi, został właśnie opisany (czerwiec 2021) przez grupę chińskich badaczy. Jego szczątki, a konkretnie czaszkę, znaleziono w mieście Harbin, w północno-zachodnich Chinach. To gatunek wyjątkowy nie tylko ze względu na swoje imponujące łuki brwiowe. Wiele wskazuje na to, że to właśnie on, Człowiek znad Smoczej Rzeki, a nie neandertalczyk, jest najbliższym krewnym człowieka rozumnego.

Pokrewieństwo ustalono w oparciu o analizę ponad 600 cech morfometrycznych (czyli mierzalnych) czaszki, która jest jednym z najlepiej zachowanych ludzkich szczątków kopalnych na świecie. Porównano ją z 95 innymi czaszkami różnych przedstawicieli rodzaju Homo.

Co jeszcze wiemy o Człowieku znad Smoczej Rzeki? Zamieszkiwał zalesione tereny w pobliżu rzeki, prawdopodobnie był myśliwym i zbieraczem, możliwe, że łowił również ryby. Miał szeroką twarz i nos, wydatne łuki brwiowe, duże oczy i płaskie policzki. Żył ok. 146 tysięcy lat temu, co oznacza, że w tym samym czasie na Ziemi występowały nie dwa (jak dotąd sądzono) ale trzy blisko spokrewnione gatunki człowieka: rozumny, neandertalczyk i Homo longi.

Niewiele brakowało, a cała ta wiedza przepadłaby na zawsze . Pierwszy znalazca czaszki ukrył ją, zgodnie z chińską tradycją, w starej opuszczonej studni. Czekała tam na ponowne odkrycie prawie 90 lat! I całe szczęście, bo nigdy nie poznalibyśmy naszego ewolucyjnego kuzyna.

Photogallery
Recommended
Ustawa Butlera

Ustawa Butlera

Neurony lustrzane

Neurony lustrzane

Czy mumie krwawią?

Czy mumie krwawią?