Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O drzewie, które ma tremę

O drzewie, które ma tremę

Słyszeliście kiedyś takie powiedzenie, że ktoś trzęsie się jak osika albo że ktoś ma tremę? Okazuje się, że obydwa są inspirowane przyrodą, a konkretnie jednym gatunkiem drzewa.

Osika to jeden z gatunków topoli. Drzewa te występują u nas pospolicie na terenie całego kraju i pewnie każdy je widział. Są blisko spokrewnione z wierzbami ale różnią się od nich między innymi tym, że ich liście mają długie ogonki. To właśnie te długie, wiotkie ogonki powodują, że przy najlżejszym powiewie wiatru blaszki liściowe poruszają się w dobrze widoczny sposób gdy liście innych rosnących obok drzew niekiedy nawet prawie nie drgną. Na filmie można porównać jak poruszają się przy słabym wietrze liście osiki (po lewej) i liście dębu (po prawej).

A co do tego ma trema? Mieć tremę znaczy mniej więcej tyle co być zdenerwowanym przed czymś, peszyć się czymś. Tremo oraz tremulo to łacińskie słowa oznaczające drżenie. Stąd łacińska nazwa topoli osiki to Populus tremula, co po polsku oznacza topola drżąca, co zresztą jest inną używaną u nas nazwą osiki.

Osika ma żółtawoszarą korę, a kształt liści zależy od tego czy pochodzą z krótkopędów czy z pędów szczytowych lub odrośli. Drzewo to można poza Polską zobaczyć w całej Europie, w Azji i północnej Afryce. W górach występuje aż po regiel górny. Niekiedy tworzy mieszańce z topolą białą. Topole podobnie jak wierzby są roślinami dwupiennymi, czyli na jednym osobniku zobaczymy tylko kwiaty żeńskie lub tylko kwiaty męskie.

 

 

 

Zobacz video galerię

Osika - drzewo, które ma tremę

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Akacja – nie akacja

Akacja – nie akacja

mniszek

Mlecz to czy nie mlecz?