Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873)

Rok 2023 to rok Pawła Edmunda Strzeleckiego – wybitnego podróżnika, odkrywcy, badacza, geologa, etnografa, ekologa, filantropa, poligloty i genialnego samouka, członka The Royal Society of London oraz Royal Geographical Society, doktora honorowego Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) był pierwszym Polakiem, który w celach naukowych okrążył świat.  W latach 1834 – 1845 odwiedził wszystkie kontynenty za wyjątkiem Antarktydy. W Kanadzie odkrył złoża rud miedzi. W Ameryce Południowej badał wulkany i złoża surowców mineralnych. W Australii m.in. odkrył i nazwał najwyższy szczyt - Górę Kościuszki (wys. 2228 m n.p.m.).  Opracował mapę geologiczną Nowej Południowej Walii i Tasmanii, odkrył złoża złota i węgla. Przemieszczał się głównie pieszo, w samej Australii pokonując ponad 11.000 kilometrów. Podróż Paweł Strzelecki finansował środkami pochodzącymi ze sprzedaży okazów przyrodniczych i geologicznych do muzeów w Europie.
Po powrocie do Europy opublikował w 1845 r. opracowanie pt. „Fizyczny opis Nowej Południowej Walii i Ziemi van Diemena”. Załącznikiem była kolorowa mapa geologiczna o wymiarach 7,6 x 1,5 metra. Dzieło to stało się podstawowym źródłem wiedzy geologicznej i przyrodniczej o Australii.
Podczas Wielkiego Głodu w Irlandii (1845-1849 r) Strzelecki aktywnie angażował się w pomoc. Wprowadził dożywianie w szkołach. W uznaniu zasług przy zwalczaniu klęski głodu w Irlandii, Królowa Wiktoria nadała mu jeden z pierwszych Orderów Łaźni przyznanych cywilom.
Strzelecki był wyczulony na los miejscowej ludności w odwiedzanych krajach. Był świadkiem handlu niewolnikami w Brazylii i rzezi Indian w Argentynie, przeciwko czemu zdecydowanie protestował. Był również przyjacielem Aborygenów.
Paweł Strzelecki zmarł w 1873 roku. Od roku 1997 jego prochy spoczywają w Krypcie Zasłużonych Wielkopolan w podziemiach kościoła św. Wojciecha w Poznaniu.
Istnieje 30 nazw geograficznych noszących nazwisko Strzeleckiego (Australia, Kanada).

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Fajerwerki

Fajerwerki

Ustawa Butlera

Ustawa Butlera

Geny neandertalskie

Geny neandertalskie

Kopernikańskie zwierzęta

Kopernikańskie zwierzęta