Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Żółty, fioletowy, a może „pół na pół”?

Żółty, fioletowy, a może „pół na pół”?

Kwarc to jeden z najpospolitszych minerałów na Ziemi, jednak jego barwne odmiany od zawsze jak magnes przyciągają ludzi. Największą popularnością cieszą się zwykle fioletowe i żółte odmiany kwarcu, czyli ametysty i cytryny.

Żółta barwa cytrynu może powstać przynajmniej na dwa sposoby. Rzadsze jasnożółte kamienie są zabarwione przez rozproszone w strukturze jony glinu, natomiast obecność jonów żelaza nadaje cytrynowi cieplejsze, bardziej pomarańczowe zabarwienie. Fioletowa barwa ametystu również może pochodzić od rozproszonych w strukturze kwarcu atomów żelaza. To dlatego, w wyniku podgrzania do 300-400°C, ametyst zmienia się w żółto-pomarańczowy cytryn. Ponieważ naturalne cytryny są bardzo rzadkie, większość kamieni dostępnych na rynku to tak naprawdę wygrzewane ametysty.  
Istnieje również ametryn. Jak sama nazwa wskazuje, to kamień, który łączy w sobie obie te odmiany kwarcu – fioletowy AMEtyst i żółty cyTRYN. Odkryto go dopiero w latach 70. XX wieku, ale przez swój nietypowy wygląd szybko zyskał uznanie. Ponieważ jednak do lat 90. ukrywano dokładną lokalizację kopalni, z której pochodziły kamienie, ich dwubarwność wzbudzała dużą nieufność co do naturalnego pochodzenia. Dziś wiemy, że naturalne ametryny pochodzą prawie wyłącznie z jednej kopalni w Boliwii.
W latach 80. opracowano metodę produkcji syntetycznych ametrynów. W wyniku skomplikowanego i kosztownego procesu powstawały kamienie niedorównujące tym stworzonym przez naturę. Jednak przez lata metoda została udoskonalona. Syntetyczne ametryny produkowane są w Aleksandrowie koło Moskwy i bez zastosowania specjalistycznych metod są trudne do odróżnienia od tych naturalnych. Pamiętajcie, że choć rynek pełen jest surowych i szlifowanych kolorowych kwarców, to jednak sporo odmian barwnych powstaje w wyniku ingerencji człowieka.
Na ekspozycji Centrum możecie zobaczyć ogromne geody z fioletowym ametystem i z żółto-pomarańczowym cytrynem (powstałym w wyniku wygrzewania ametystu) a także okazy szlifowanych kwarców w różnych odmianach barwnych. Warto również poszukać lokalnej ciekawostki – geody ametystowej znalezionego w wąwozie Simota w Regulicach pod Krakowem.
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
czaroit

Czaroit

czaroit

Niebieski, jak drzewa u Vermeera

Kamień spod ośmiotysięcznika

Kamień spod ośmiotysięcznika

Pigment z realgaru.

Pigment z realgaru.