Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt miesiąca listopad 2023 - wiewiórka pospolita

Obiekt miesiąca listopad 2023 - wiewiórka pospolita

W tym miesiącu mamy dla was garść informacji o naszej wiewiórce pospolitej (ale nie zwyczajnej).

Basia, Basia, Basia! Dlaczego akurat tak woła się wiewiórki? Można je spotkać nawet w dużych miastach, w parkach i na innych terenach zielonych, a zaobserwowanie ich ułatwia to, że są zwierzętami aktywnymi głównie w dzień i do tego nie zapadają w sen zimowy. Przed zimą zmieniają futro na gęstsze, lepiej chroniące je w czasie mrozów. Nie przypadkiem zobaczymy je w pobliżu drzew lub bardzo sprawnie i szybko przemieszczające się po pniach i w ich koronach. Wiewiórki zamieszkują dziuple w drzewach lub wykorzystują do tego celu gniazda ptaków. Odżywiają się głównie pożywnymi nasionami. Pewnie nieraz widzieliście je z orzechami lub żołędziami w łapkach, a pod drzewami iglastymi zaobserwowaliście poobgryzane przez nie szyszki. Nadmiar żywności chowają w skrytkach, które są często w stanie później odnaleźć.

Różne gatunki wiewiórek występują w Europie, Azji i w obu Amerykach. W Polsce zobaczymy wiewiórki z gatunku Sciurus vulgaris (wiewiórka pospolita) obecnego w Europie i północnej Azji. Wiewiórki są gryzoniami co znaczy, że ich siekacze rosną przez całe życie i przez cały czas musza być ścierane. Dolne i górne siekacze ostrzą się uderzając o siebie, co ułatwia zróżnicowana grubość szkliwa po ich wewnętrznej i zewnętrznej stronie.

Wiewiórki mieszkające w ogrodach zoologicznych mogą żyć nawet 15 lat, na wolności żyją zwykle kilka lat. Ich naturalnymi wrogami są ptaki drapieżne i kuny, stąd w środku dnia zwykle przebywają w gniazdach na drzewach gdzie trudno je wypatrzeć drapieżnikom. Znanych jest kilkadziesiąt podgatunków wiewiórki pospolitej różniących się między innymi ubarwieniem futra. Najstarsze skamieniałości wiewiórek pochodzą z miocenu czyli liczą sobie ponad 5 milionów lat.

Wiewiórka pospolita jest narodowym zwierzęciem Danii, można ją też zobaczyć w licznych angielskich herbach, a na naszej wystawie okaz wiewiórki znajdziecie w sekcji biogeograficznej.

[sf]

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Obiekt miesiąca wrzesień 2023 rekonstrukcja Homo erectus

Obiekt miesiąca październik 2023 - rekonstrukcja Homo erectus

Obiekt miesiąca wrzesień 2023 Catasticta copernicus

Obiekt miesiąca wrzesień 2023 - Catasticta copernicus