Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mimoza

Mimoza

Czasami mówi się o kimś, że jest wrażliwy jak mimoza. Wiecie dlaczego? A widzieliście kiedyś mimozę? Można ją spotkać na wycieczce nad Morze Śródziemne lub zobaczyć w ogrodach botanicznych. Jest niewysoką byliną, z kwiatami wyglądającymi jak różowe pomponiki i liśćmi przypominającymi liście akacji. Ale chyba najbardziej charakterystyczne dla mimozy jest to, że dotknięta składa liście.

Rośliny mogą poruszać się pod wpływem wiatru (znacie powiedzenie „Trząść się jak osika”?), mogą jednak poruszać się też w inny sposób. W botanice to zjawisko nazywamy sejsmonastią. To mniej lub bardziej gwałtowne ruchy w obrębie jakiegoś organu roślinnego zachodzące pod wpływem dotyku. U mimozy (po łacinie Mimosa pudica, a po polsku czułek wstydliwy) dotyczy to jej liści. Są one, jak u wielu innych przedstawicieli rodziny bobowatych (dawniej określanych jako motylkowate lub motylkowe) liśćmi złożonymi, u których blaszka liściowa podzielona jest na wiele listków. Pod wpływem dotyku szybko składają się one do góry stykając z naprzeciwległymi listkami. Dodatkowo wiotczeje ogonek liściowy. Takie ruchy mogą być bardzo szybkie, liść może złożyć się w czasie krótszym niż jedna sekunda. Powrót do poprzedniego stanu zajmuje później kilkanaście minut. Tę szczególną cechę mimoza zawdzięcza obecności u nasady listków komórek, mogących zmieniać swój turgor, czyli zwiększać lub zmniejszać ilość wody w wakuolach (wodniczkach – charakterystycznych dla roślin elementach komórki czyli organellach komórkowych).

Przypuszcza się, że cecha ta wyewoluowała jako sposób na unikanie drapieżników. Jeśli pojawi się roślinożerca i zacznie skubać mimozę, złożenie i zwiotczenie liści utrudni drapieżnikowi ich oderwanie przy okazji odsłaniając kłujące ciernie.

Każdy to choć raz dotknie mimozy, na pewno zapamięta, że rośliny mogą jednak wykonywać szybkie ruchy nie tylko na wietrze.

Zobacz galerię zdjęć