Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ciekawostki zoologiczne

Ciekawostki zoologiczne

To interesujące, że najczęściej zapamiętujemy informacje podawane w formie ciekawostek – krótkich, zaskakujących stwierdzeń z danego obszaru wiedzy. Jest to wynikiem subiektywnej selektywności naszych mózgów, które na swój sposób filtrują ogrom informacji trafiających do nas każdego dnia.

Wychodząc zatem naprzeciw tej neuronalnej selektywności zebraliśmy dla Was kilka zoologicznych faktów, o których być może dotąd nie słyszeliście! Zajrzyjcie do galerii!
  1. Ośmiornica ma trzy serca, które spełniają nieco odmienne role: jedno serce rozprowadza krew po całym ciele, podczas gdy dwa dodatkowe, tzw. płucne serca   pompują ją przez skrzela, aby pobrać tlen.
  2. Motyle mają receptory smakowe na stopach – zamiast języków mają ssawkę, na której obecna jest pewna liczba kubków smakowych, podobnie jak na czułkach, jednakże większość   receptorów smakowych   znajduje się właśnie na stopach.
  3. Wiewiórki nie potrafią wymiotować – gryzonie w ogóle nie są w stanie zwymiotować. Mózgi gryzoni nie mają mechanizmów neurologicznych, które pozwalają na wymioty. Jest to również związane z ich fizjologią i anatomią okolicy brzucha i przewodu pokarmowego.
  4. Elysia chlorotica to ślimak morski mający zdolność produkowania własnego pożywienia z wykorzystaniem światła słonecznego w chloroplastach, które pobiera ze zjadanych glonów .
  5. Niedźwiedzie polarne mają czarną skórę – to jedno z przystosowań do zimnego klimatu, dzięki ciemnej barwie pochłania ona więcej światła słonecznego, które ogrzewa ciało zwierzęcia.
  6. Głowa flaminga musi być skierowana do dołu podczas jedzenia – dzieje się tak dlatego, że szczecinki służące do prawidłowego odfiltrowania pożywienia z wody i mułu, znajdują się na „podniebieniu”.
  7. Język żyrafy ma ciemną pigmentację – ciemny kolor zapewnia ochronę przed oparzeniami słonecznymi.
  8. Krowy „muuuczą” z akcentami charakterystycznymi dla ich regionu, mają dialekty, tak jak ludzie (austriacka krowa nie dogada się z polską mućką).
  9. Wydry trzymają się za ręce podczas pływania, jedzenia i odpoczynku w grupach. Nie stronią również od przytulania się!
  10. Sępy oddają mocz na nogi i stopy, aby schłodzić się w upalne dni w procesie termoregulacji zwanym urohydrozą.
Zobacz galerię zdjęć