Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jaskinia Movile.

Jaskinia Movile.

Oceany, morza, gęste lasy równikowe, na Świecie istnieje wiele miejsc skrywających tajemnicze gatunki zwierząt i roślin.

Położona w Rumunii, kilka kilometrów od wybrzeży Morza Czarnego jaskinia Movile jest jednym z najbardziej unikatowych miejsc na naszej planecie. Przez około 5.5 miliona lat była ona całkowicie odcięta od świata zewnętrznego. W tym czasie wytworzył się w niej jedyny w swoim rodzaju ekosystem, którego analiza 👩‍🔬 dostarczyła naukowcom bezcennych informacji na temat bioróżnorodności organizmów tam żyjących. Jak dotąd tylko 29 osób odwiedziło to miejsce, a efektem ich badań jest odkrycie 33 unikalnych gatunków, których nie można znaleźć nigdzie indziej na świecie! Są przezroczyste i nie mają wykształconych oczu. Większość z nich ma bardzo długie wyrostki, takie jak czułki, które pomagają im poruszać się w ciemności. W 1996 roku naukowcy sklasyfikowali zwierzęta w jaskini Movile. Były wśród nich 3 gatunki pająków, stonogi, 4 gatunki równonogów, pijawka oraz nietypowo wyglądający owad zwany skorpionem wodnym.

Jaskinia Movile to pierwszy znany ekosystem wód gruntowych oparty na chemosyntezie. Powietrze w jaskini bardzo różni się od atmosfery zewnętrznej. Poziom tlenu stanowi tylko 1/3 stężenia znajdującego się na wolnym powietrzu. Jaskinia zawiera około 100 razy więcej dwutlenku węgla oraz 1-2% metanu (CH₄), a powietrze i wody jaskini zawierają wysokie stężenia siarkowodoru (H₂S) i amoniaku (NH₃). Jak się domyślacie, niewiele żyjących współcześnie organizmów mogłoby żyć w takich warunkach.

Ta jaskinia była nieznana do 1986 roku, kiedy to odkrył ją Cristian Lascu. Ówczesne plany zakładały budowę na tym obszarze elektrowni węglowej, jednakże obszar ten znajduje się w regionie krasowym, wypełnionym jaskiniami. Podczas eksploracji, w celu znalezienia odpowiedniego terenu, wykopano szyb i przypadkiem przebito się przez tę konkretną, uszczelnioną od zewnątrz jaskinię, która okazała się tętnić życiem!

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Grzybowe zombie

Grzybowe zombie

Gatunki z „Epoki lodowcowej”

Gatunki z „Epoki lodowcowej”

Babie lato

Babie lato

ilustracja tytułowa

Połknij, wypluj, powtórz! - czyli jak powstaje miód