Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Intencjonalna deformacja czaszek.

Intencjonalna deformacja czaszek.

Przyleciały! Na wsiach można podglądać już bociany odpoczywające po wyczerpującym powrocie z afrykańskich zimowisk. Jak się pewnie domyślacie w tym czasie nabierają sił szukając wartościowego pożywienia. Szukają więc… Właśnie, czego?

Celowa deformacja czaszki była szeroko rozpowszechnionym zjawiskiem kulturowym w wielu regionach Świata. Praktyka ta, prawdopodobnie, rozpoczęła się w Azji Wschodniej. Najwcześniejszy znany przypadek intencjonalnej modyfikacji to czaszka chłopca oznaczona jako M45, z terenu współczesnych Chin, licząca ponad 12 tys. lat! Starożytni Chińczycy praktykowali intencjonalne deformacje ludzkiej głowy co czyni ich najstarszą zarejestrowaną grupą, która celowo modyfikowała kształt swoich czaszek. Natomiast najwcześniejsza pisemna wzmianka o deformacji czaszki pochodzi z 400 r p.n.e z opisów Hipokratesa.

Najczęściej do spłaszczania głowy dziecka używano 2 desek przymocowanych pod ostrym kątem , wywierając nacisk na tył i przód czaszki. Proces ten zwykle rozpoczynał się około miesiąca po urodzeniu, ponieważ czaszka jest w tym czasie najbardziej plastyczna i podatna na zniekształcenia. Deformacji dokonywano także przy użyciu bandaży lub z wykorzystaniem tzw. kołyski – podłużnej deski uformowanej jak koryto, w której umieszczano niemowlę, a na czole dziecka mocowano wyściółkę z kawałkiem drewna cedrowego na wierzchu i zabezpieczano za pomocą sznurka.

Do późnych lat XX wieku na wyspie Tomman praktykowano intencjonalne deformacje głowy. Każdego dnia smarowano główkę dziecka paloną pastą z orzechów drzewa zwanego tungowcem molukańskim. Proces ten zmiękczał skórę i zapobiegał wysypkom i wykwitom powstałym w wyniku długotrwałego ucisku. Następnie głowę dziecka wiązano miękkim bandażem wykonanym kory bananowca. Nad nim umieszczano specjalnie tkany kosz wykonany z pochutnika, który wiązano liną włókienną. Czynności te powtarzano codziennie przez około sześć miesięcy, aby uzyskać pożądany kształt czaszki.

Cel intencjonalnych deformacji wciąż jednak pozostaje zagadką. Uważa się, że to kwestia estetyki (zdeformowane czaszki były symbolem piękna), wskaźnik statusu społecznego, symbol przynależności do grupy lub zwykły, kulturowy system wierzeń (sądzono, że mężczyźni ze zdeformowanymi czaszkami są bardziej odważni i silniejsi). Na obszarze wysp Tomman i Malakulan uważa się, że osoba z wydłużoną głową jest bardziej inteligentna, jest bliżej świata duchów przez co ma wyższy status społeczny.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ustawa Butlera

Ustawa Butlera

Geny neandertalskie

Geny neandertalskie

człowiek z Flores

Obiekt Miesiąca styczeń 2023 - Człowiek z Flores

ilustracja tytułowa

O ewolucji człowieka