Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

O roztoczu, roztoczu i Roztoczu

O roztoczu, roztoczu i Roztoczu

Masz uczulenie na roztocza? Nie masz! Co najwyżej na roztocze. Ale na Roztocze na pewno nie. Ale o co chodzi? Już wyjaśniamy.

Słowo „roztocze” ma w języku polskim kilka znaczeń. Może oznaczać mikroorganizm, zwierzę albo krainę geograficzną. Nie jest to sytuacja wyjątkowa, wieloznacznych słów jest w naszym języku wiele, a klasycznym przykładem jest zamek (królewski, w drzwiach lub od spodni). Wróćmy jednak do roztoczy.
Uczulenia powodują roztocze (rodzaj męski - ten roztocz) mikroskopijne pajęczaki żyjące w kurzu domowym i żywiące się martwym naskórkiem. Niektóre z nich, jak np. skórożarłaczek skryty mają w odchodach silne alergeny, związane z rozwojem astmy oskrzelowej. Roztocze kurzu domowego żyją w zasadzie wszędzie tam gdzie ludzie, nawet milion osobników w jednym materacu. Słowo roztocz - pajęczak jest rodzaju męskiego podobnie jak skrzypłocz. Jest więc: jeden roztocz, dwa roztocze, widzę (jednego) roztocza.
Roztocza (rodzaj nijaki – to roztocze) to ogólne pojęcie oznaczające mikroorganizmy żywiące się martwą materią organiczną. To najczęściej bakterie i grzyby saprotroficzne, często nazywane też saprobiontami, saprofitami, czy saprofagami. To one rozkładają nieżywe organizmy na proste związki i pierwiastki, dzięki czemu obieg materii w ekosystemie się zamyka. Słowo roztocze - saprobiont ma szerokie znaczenie i jest rodzaju nijakiego, podobnie jak ubocze. Mówimy: jedno roztocze, dwa roztocza, widzę (jedno) roztocze.
Jest też Roztocze (to Roztocze) na Podkarpaciu. To nazwa kraina geograficznej łączącej Wyżynę Lubelską z Podolem. Na jej obszarze utworzono park narodowy, liczne parki krajobrazowe i rezerwaty. Roztocze - kraina jest rodzaju nijakiego, odmienia się tak samo jak ubocze i roztocze -saprobiont, ale pisane jest zawsze wielką literą.
A gdyby Wam było mało tych językowych zawiłości, to dawniej funkcjonowało jeszcze pojęcie roztocz w rodzaju żeńskim (ta roztocz), oznaczające otwartą przestrzeń. Jedna roztocz, dwie roztocze, widzę (jedną) roztocz... Ach, zaiste, Polacy nie gęsi!
Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Obiekt miesiąca czerwiec 2024 - Napoleonit czyli korsyt?

Obiekt miesiąca czerwiec 2024 - Napoleonit czyli korsyt?

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt (część IV) – Żaba moczarowa

Ubarwienie zwierząt – Drzewołazy

Ubarwienie zwierząt (cześć III) – Drzewołazy

Funkcjonalne znaczenie barw

Ubarwienie zwierząt (część II) – Funkcjonalne znaczenie barw