Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Łabędź niemy

Łabędź niemy

Czy wszystkie nasze wodne ptaki odlatują na zimę? Oczywiście, że nie. Na myśl przychodzą chociażby łabędzie nieme, których część zimuje w Polsce i można zobaczyć je wtedy na całym niżu na wielu rzekach, jeziorach, stawach a nawet na małych zbiornikach wodnych w miastach.

Łabędź niemy (Cygnus olor) to jeden z największych krajowych ptaków wodnych. Rozpiętość jego skrzydeł może przekraczać 2 metry. Jednocześnie jest jednym z najcięższych na świecie ptaków latających (masa ciała samców może przekraczać 14 kg). Aby wzbić się w powietrze potrzebuje on długiego rozbiegu i robi to, podobnie jak samoloty, zawsze pod wiatr.

W locie łabędź ma zawsze wyprostowaną szyję, w przeciwieństwie do czapli, o których pisaliśmy niedawno. Czaple lecąc wyginają szyję esowato, pamiętacie? Natomiast łabędź niemy wygina szyję w czasie pływania i często podnosi skrzydła w charakterystyczny sposób. Można go po tym odróżnić, nawet z daleka, od łabędzia krzykliwego (Cygnus cygnus) pływającego z wyprostowaną szyją.

W ciągu roku łabędzie nieme wyprowadzają jeden lęg, do dziewięciu piskląt. Młodociane osobniki mają szare ubarwienie - były inspiracją dla bajki o brzydkim kaczątku. Latać umieją po kilku pierwszych miesiącach życia.

Łabędzie żywią się głównie roślinami, których potrafią zjeść kilka kilogramów dziennie. Pamiętajcie by nigdy nie dokarmiać ich (a najlepiej żadnych ptaków) chlebem. Taki pokarm może im zaszkodzić i powodować różne schorzenia.

Łabędzie nieme zamieszkują Eurazję ale zostały też introdukowane na inne kontynenty. Szacuje się, że na świecie żyje ponad pół miliona tych ptaków. W Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
motyle zaloty

Zaloty u motyli

gęś gęgawa

Gęś gęgawa

bezruch toniczny

Dlaczego niektóre zwierzęta udają martwe?

Obiekt miesiąca marzec 2023 dziobak

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski