Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Żurawie

Żurawie

Kiedyś żurawie zwyczajne występowały powszechnie w całej Europie. Niestety, odkąd zaczęto osuszać podmokłe tereny, w wielu miejscach najczęściej spotykanym żurawiem, żuraw wieżowy, czyli wysoki dźwig.

W Polsce, na niżu nadal można je spotkać, żerujące na polach uprawnych i łąkach. Są jednak bardzo czujne i niełatwo podejść odpowiednio blisko, by dokładnie się im przyjrzeć, a żeby je sfotografować potrzebny jest dobry aparat. Z powodu tej czujności były symbolem osób trzymających straż. Wierzono, że nawet gdy śpią jeden z nich czuwa trzymając w uniesionej nodze kamień. W razie zaśnięcia, spada on ptakowi na druga nogę i go budzi.

Żurawie są wszystkożerne ale preferują pokarm roślinny, np. kukurydzę. Rozpiętość skrzydeł żurawia może przekraczać 2 metry, a długość ciała 120 cm. Nieliczne zimują w Polsce, jednak większość odlatuje w cieplejsze rejony Europy, do północnej Afryki, na Bliski Wschód i dalej na wschód Azji aż po Indie i Chiny.

Wrzesień i październik to właśnie pora ich jesiennych przelotów. Lecące żurawie można poznać nie tylko po sylwetce i powolnym uderzaniu skrzydłami ale też po bardzo typowym, słyszalnym z dużej odległości głosie zwanym klangorem. Kto raz go usłyszał, nie pomyli go już z żadnym innym.

W Polsce żuraw zwyczajny jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Został nawet symbolem Poleskiego Parku Narodowego, w którym można go czasem zobaczyć. Smukła sylwetka żurawia była też inspiracją dla europejskich artystów, choćby Józefa Chełmońskiego. W Azji żurawie uznawano za symbol długowieczności, szczęścia i wierności, przez co często stawały się motywem sztuki chińskiej i japońskiej. Przy czym są to żurawie mandżurskie, kuzyni naszych rodzimych żurawi. 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Jak zimują owady?

Jak zimują owady?

Rybitwa białoczelna

Rybitwa białoczelna

Babie lato

Babie lato

Globalny spis gatunków

Globalny spis gatunków