Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt Miesiąca czerwiec 2023 - Ginkgo cranei

Obiekt Miesiąca czerwiec 2023 - Ginkgo cranei

Widzieliście kiedyś miłorzęby? Nie są to nasze rodzime rośliny i w polskich lasach ich nie spotkamy.

Bywają za to w różnych miejscach sadzone. Zobaczyć je można w ogrodach botanicznych, parkach, na skwerach. Miłorzębowe były kiedyś bardzo liczną w gatunki grupą roślin nagozalążkowych. Pojawiły się na Ziemi prawdopodobnie już w okresie karbońskim czyli ponad 300 milionów lat temu, wtedy gdy kształtowały się pokłady węgla kamiennego. Swoją świetność miłorzębowe zaczęły przeżywać w mezozoiku a więc w czasach dinozaurów. Współcześnie istnieje już tylko jeden ich gatunek – miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba). Pochodzi on z Chin, a do Europy trafił z Japonii stąd też bywa nazywany miłorzębem japońskim.

Ginkgo cranei został opisany jako nowy gatunek w 2012 roku w oparciu o bardzo dobrze zachowane skamieniałości znalezione w Północnej Dakocie (USA). Były to trójwymiarowo zachowane nasiona, którym towarzyszyły osobno liście. Rośliny, których szczątki znaleziono tam w skałach, rosły w późnym paleocenie (paleogen) ponad 56 milionów lat temu. Było to kilka milionów lat po tym jak w trakcie wielkiego wymierania na granicy kredy i paleogenu wyginęły dinozaury.

Liście Ginkgo cranei były podobne do wachlarzykowatych liści współczesnego nam miłorzębu dwuklapowego. Zasadnicze różnice pomiędzy obydwoma gatunkami zaznaczają się jednak nie w cechach morfologicznych liści tylko w wielkości nasion i cechach budowy komórkowej epidermy (tkanki okrywającej). Liście towarzyszące krótkopędom z zalążkami i nasionami Ginkgo cranei są znajdowane osobno. Jednak cechy budowy ich epidermy i występowanie razem z nasionami G. cranei wskazują na to, że należą do tych samych roślin.

W paleobotanice czyli w nauce o historii świata roślin w dziejach Ziemi często spotykamy się z takimi problemami. Skamieniałości pędów nadziemnych i podziemnych, liści, kwiatów, nasion czy owoców często spotyka się oddzielnie. Poprawne zrekonstruowanie z nich jednej rośliny może sprawiać problemy.

Piękny okaz liścia Ginkgo cranei można obejrzeć na naszej ekspozycji geologicznej w gablocie z florą paleogenu i neogenu.