Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Międzynarodowy Dzień Skamieniałości

Międzynarodowy Dzień Skamieniałości

Już po raz trzynasty 12 października w USA obchodzony jest Narodowy Dzień Skamieniałości.

Święto, ustanowione przez Służbę Parków Narodowych w 2010 roku, skupia wokół siebie prawie 400 instytucji w całym kraju, w tym muzea, parki i rezerwaty, organizacje naukowe, agencje czy amatorskie grupy kolekcjonerów skamieniałości. A my przy okazji tego amerykańskiego święta postanowiliśmy się pochwalić nowym mieszkańcem. Poznajcie Pana Ząbka.
Pan Ząbek to plezjozaur, który na razie mieszka w magazynie entomologicznym, ale już nie może się doczekać wypłynięcia „na szersze wody” głównego hallu Centrum. Jest to jednak skomplikowana operacja logistyczna, więc mamy nadzieję, że jest cierpliwym plezjozaurem. Na szczęście całkiem nieźle dogaduje się z nowymi współlokatorami, czyli ćmami i motylami. Pewnie dlatego, że nigdy nie miał ich w menu. Zmiana otoczenia jest spora, bo czas spędzał głownie w towarzystwie ichtiozaurów, amonitów, belemnitów i liliowców, ale o nich opowiemy więcej wkrótce. Obiecujemy!
A kim właściwie jest Pan Ząbek? Ząbek jest plezjozaurem z rodzaju Meyerasaurus – wymarłym gadem opisywanym z wczesnojurajskich łupków posidoniowych okolic Holzmaden w Niemczech. Jak większość plezjozaurów spędzał życie w morzu, co można poznać po charakterystycznej budowie wszystkich czterech kończyn przekształconych w płetwy . Dziwaczne szczęki, od których nasz kolega otrzymał swój pseudonim artystyczny, wskazują, że Pan Ząbek żywił się głównie rybami . Podobne szczęki znajdujemy czasem u innych rybożernych kręgowców – niektórych drapieżnych ryb, triasowych notozaurów czy współczesnych kuzynów krokodyli - gawiali.
Amerykański National Fossil Day powstał w celu promowania naukowych i edukacyjnych wartości skamieniałości. A wy jak myślicie? Czy u nas też by się sprawdziło takie święto? 

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
W triasowym morzu

Dawno, dawno temu… W triasowym morzu.

ilustracja tytułowa

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

helikoprion

Helikoprion - rekin z piłą tarczową

Wycieczka na Haţeg

Wycieczka na Haţeg