Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski

Obiekt Miesiąca marzec 2023 - dziobak australijski

Są na świecie gatunki tak niezwykłe, że nawet wytrawnym biologom ciężko uwierzyć w ich istnienie. Cudak, dziwoląg, wybryk natury czy może wynik genialnej adaptacji środowiskowej?

Brytyjscy biolodzy ujrzawszy po raz pierwszy dziobaka australijskiego nie uwierzyli, że to prawdziwe zwierzę! Uznali, że ich koledzy dla żartu połączyli kaczy dziób, ciało wydry i ogon bobra. Tymczasem, dziobaki istnieją i są żywym dowodem na to jak wielką mocą włada natura.

Ten endemiczny gatunek stekowca występuje wyłącznie na wschodnim wybrzeżu Australii i na Tasmanii. Jego naturalnym środowiskiem są mętne wody rzek i strumieni. Jest aktywny o zmierzchu oraz w nocy. Ciało dziobaka pokrywa gęste futro, zaś płaski i szeroki ogon stanowi magazyn tłuszczu służący jako zapas energii. Duży i miękki „kaczy” dziób jest tak naprawdę organem zmysłowym mieszczącym nozdrza oraz elektroreceptory, dzięki którym zwierzę jest w stanie sprawnie szukać pożywienia. Dzięki elektrolokacji dziobak wyczuwa zmiany w polu elektrycznym wokół siebie generowane przez naturalne skurcze mięśni innych organizmów.

Dziobak stanowi fascynujące połączenie cech właściwych ssakom i gadom. Ma futro, ale składa jaja. Składa jaja, ale ma gruczoły mlekowe. Mimo, że ma gruczoły mlekowe, to nie posiada sutków. Gadzia natura przejawia się również w posiadaniu kolców jadowych przypominających ostrogi zlokalizowane na tylnych łapach (samice tracą kolce jadowe jeszcze przed 1 rokiem życia).

Dziwaczność dziobaka potwierdzają również takie cechy jak dość niska, jak na ssaki, temperatura ciała (32oC), lokalizacja kanału słuchowego u podstawy czaszki, zdolność do bioluminescencji oraz to, że mimo wielu prymitywnych cech, 80% genomu dziobaka jest zgodne z genomem innych ssaków.

Przez zoologów uważany jest za ogniwo łączące gady z ssakami, a być może także z ptakami. Jego istnienie okazało się czymś znacznie więcej niż prymitywnym żartem, oferując nam niesamowity i cenny wgląd w historię ewolucyjną ssaków i naturę procesu ewolucyjnego. Jedno jest pewne, będąc mieszanką sprzeczności, dziobak australijski zajmuje jedno z czołowych miejsc w hierarchii świata zwierząt, w kategorii „Anomalie”.

Zobacz galerię zdjęć