Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Edukacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie artykułów

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Czy mumie krwawią?

Czy mumie krwawią?

Oczywiście, że nie! Jednak krew zachowuje się w mumiach, a jej badaniem zajmuje się PALEOSEROLOGIA (z gr. palaeo – stary, dawny; z łac. serum – surowica; z gr. logos – nauka).

Po śmierci ciało człowieka zwykle ulega całkowitemu rozkładowi, ale w szczególnych przypadkach (dzięki działalności człowieka bądź za sprawą specjalnych warunków środowiskowych) może dojść do zatrzymania procesów autolitycznych w ciele człowieka i przeobrażenia zwłok, dzięki czemu powstaje mumia.

A co się wtedy dzieje z krwią? Krew stosunkowo szybko ulega rozkładowi. Najpierw jest płynna, później zastyga, gęstnieje i zaczyna się rozpad krwinek . Często jednak, nawet po kilku tysiącach lat, zachowują się substancje organiczne m.in. antygeny grupowe krwi i przeciwciała, nie mówiąc już o DNA, które udaje się wyizolować z materiału datowanego nawet na milion lat! Ponadto, co ciekawe, w zmumifikowanych tkankach dość często zachowują się krwinki. Dowodem na to jest doskonale zachowany erytrocyt (krwinka czerwona) mający około 2 800 lat, zaobserwowany w 1985 roku pod skaningowym mikroskopem elektronowym w próbce pobranej od mumii egipskiej zwanej PUM III. Dużo rzadziej pod mikroskopem zaobserwować można również limfocyty, neutrofile i eozynofile.

Badacze próbowali oznaczyć grupy krwi ze świeżej tkanki mięśniowej już w 1933 roku! Następnie pobierano i badano próbki tkanki z wysuszonych mięśni mumii egipskich i amerykańskich (1937 rok), a dopiero w 1940 roku, po kilku latach prób i błędów udało się wyizolować antygeny grupowe krwi z kości ludzkich (tak, kości są ukrwione!) i oznaczyć grupę krwi układu AB0.

Może kiedyś dzięki tym badaniom dowiemy się jaką grupę krwi miała Kleopatra?

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Homo longi – Człowiek znad Smoczej Rzeki.

Homo longi – Człowiek znad Smoczej Rzeki.