Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kolekcja Janusza Stanowskiego

Kolekcja Janusza Stanowskiego

16 października 2023 do Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ przybyła unikalna kolekcja skamieniałości z Łukowa, którą pan Janusz Stanowski zebrał w latach 1957–1990.

W skład kolekcji wchodzi niemalże 400 skamieniałości sprzed 163 milionów lat. Spektakularny stopień zachowania sprawia, że znajduje się w niej wiele okazów o wybitnej wartości naukowej, muzealnej oraz dokumentacyjnej. Utwory jurajskie odsłaniały się kiedyś w wyrobiskach cegielni na przedmieściach Łukowa, dziś już zalanych. Uniemożliwia to pozyskanie wartościowych naukowo materiałów paleontologicznych z tego stanowiska, a stworzenie drugiej takiej kolekcji jest praktycznie niemożliwe.

Muszle mięczaków - amonitów, łodzików i belemnitów oraz świetnie zachowanych małży i ślimaków, ale też szczątki roślin, zęby ryb oraz mikroorganizmów ukazują niezwykle różnorodny ekosystem jurajskiego morza. Okazy amonitów z Łukowa, na których zachowała się współwystępująca ze spiżowo-złotym pirytem macica perłowa to jedne z najpiękniejszych polskich skamieniałości.

Ten prawdziwy skarb narodowego dziedzictwa przyrodniczego już wkrótce pojawi się na stałej ekspozycji Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Noc Biologów 2024 w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

Noc Biologów 2024 w Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ

podróżuj do korzeni

„PodróżUJ do korzeni”.

krwiodawstwo w CEP

Grudniowa Akcja krwiodawstwa na Kampusie UJ.

mikołajki w CEP 2023

Przyrodnicze Mikołajki w Centrum Edukacji Przyrodniczej