Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kategorie wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

Dawno, dawno temu - morze jurajskie

Nasz chronobatyskaf stoi na zakolu Wisły, pod Wawelem. Oszczędzamy paliwo, bo nie będziemy się zbytnio przemieszczać w przestrzeni. Dziś nurkujemy. W czasie! Podróż jest szybka. W mgnieniu oka Wisła zamienia się w ciepłe morze sprzed ponad 150 milionów lat. Dobrze, że właz jest szczelny! Wzgórza Wawelskiego jeszcze nie ma, a właściwie dopiero się tworzy. To właśnie w jurajskim morzu powstały wapienie, skały na których dziś wznosi się zamek.

- Patrz! Ślimaki! - tylko przez moment wydawało się, że wokół nas przepływają wielkie ślimaki. Łatwo się pomylić, przecież mają podobnie zwinięte muszle. Ale Kamila nie wybaczyłaby nam takiej pomyłki! Nie, to jednak amonity – dalecy krewni ślimaków i małży, którym bliżej jednak do ośmiornic, bo tak jak ośmiornice należą do głowonogów. W jurajskich morzach przeżywały swój rozkwit, i, choć na pierwszy rzut oka podobne, jednak do tej pory poznaliśmy już ponad 10 000 gatunków amonitowatych. Największe amonity miały muszle o średnicy nawet około dwóch metrów. Ich skamieniałości całkiem często można znaleźć w wapieniach jurajskich, zarówno na skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej i w posadzkach i ścianach budynków.

Nasz batyskaf chyba spłoszył amonity, jednak w morzu zawsze coś się dzieje. O proszę, i już płyną do nas dziwne wrzecionowate zwierzęta. To belemnity, choć to też jurajskie głowonogi, to jednak nie mają muszli jak u amonitów. Rostra belemnitów, czyli ich wewnętrzny zmineralizowane szkieleciki, wyglądają jak spore pociski. Tak samo jak skamieniałości amonitów można je znaleźć na przykład w jurajskich wapieniach z okolic Krakowa.

Ale dlaczego nagle wszystko zniknęło, przecież nasz pojazd się nie porusza. Coś nadpływa. Delfin? Niemożliwe. Pierwsze delfiny pojawią się za 100 milionów lat. Zresztą te oczy! Dużo większe niż u delfinów. To ichtiozaur – pływający gad. Podobny do delfinów i rekinów z wyglądu i stylu życia. Drapieżnik, który bardzo sprawnie porusza się w wodzie. Pewnie gonił ławicę belemnitów. Zresztą w mezozoiku było wielu podmorskich drapieżnych gadów, których dziś już nie ma na Ziemi, takich jak na przykład plezjozaury czy mozazaury. Ale to już zupełnie inna historia.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Ciekawostki Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ - Czy dinozaury miały uszy?

Podróż smokiem Diplodokiem. Czy dinozaury miały uszy?

W triasowym morzu

Dawno, dawno temu… W triasowym morzu.

helikoprion

Helikoprion - rekin z piłą tarczową

plezjozaur

Międzynarodowy Dzień Skamieniałości