Nasi goście ze School of Ocean Sciences z Bangor University (Wielka Brytania).

W dniach 26-28.08.2019 Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ odwiedzili współpracujący z Instytutem Nauk Geologicznych UJ badacze ze School of Ocean Sciences z Bangor University (Wielka Brytania).

Nasi goście Jaco H. Baas, Jeff Peakall oraz Jim Best wykonali skany trójwymiarowe okazów z kolekcji sedymentologicznej prof. S. Dżułyńskiego. Skany, które będą wykorzystane w publikacji, wykonywano przy użyciu ręcznego skanera z wykorzystaniem światła strukturalnego. Pozwalają one odwzorować cyfrowo w bardzo dużej rozdzielczości powierzchnie badanego materiału.

Kolekcja prof. Stanisława Dżułyńskiego „Misia”, twórcy sedymentologii eksperymentalnej, należy do jednych z cenniejszych tego typu zbiorów na świecie. To zbiór struktur sedymentacyjnych zawierający formy erozyjne, deformacyjne i akumulacyjne w ławicach osadów prądów zawiesinowych. Formy eksperymentalne powstały w warunkach laboratoryjnych.

Prof. Stanisław (Miś) Dżułyński (1924-2001)
Światowej sławy sedymentolog, uczeń Profesora Mariana Książkiewicza, pracownik Instytutu Nauk Geologicznych UJ, członek czynny PAU, członek rzeczywisty PAN, członek honorowy towarzystw geologicznych: Amerykańskiego, Londyńskiego i Słowackiego. Twórca sedymentologii eksperymentalnej.

Fot. Jolanta Gruza, Anna Zubek