Nasz Gość: dr Zsolt Bálint

W dniach 11-14.02.2019 przebywał w Centrum Edukacji Przyrodniczej dr Zsolt Bálint z Węgierskiej Akademii Nauk w Budapeszcie.

Dr Bálint jest uznanym w świecie entomologiem, specjalistą od taksonomii i systematyki modraszków (Lycaenidae). Od wielu lat współpracuje z Uniwersytetem Jagiellońskim, uprzednio z Muzeum Zoologicznym, a obecnie Centrum Edukacji Przyrodniczej i Zakładem Entomologii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych. Wraz z pracownikami UJ jest współautorem wielu prac dotyczących fauny rodziny Lycaenidae z obszaru krainy neotropikalnej i opisów kilkudziesięciu nowych gatunków, których holotypy lub paratypy znajdują się w zbiorach naukowych CEP. Dr Bálint przeprowadził kwerendę, pomógł w identyfikacji gatunków zebranych w 2018 roku w czasie wyprawy naukowej do Peru oraz w organizacji zbioru. Przygotował, w dużym stopniu na podstawie materiału w CEP, publikację poświęconą rewizji jednego z rodzajów neotropikalnych.